Większość firm prowadzących biznes czy stricte ebiznes ma kilka - kilkanaście (czasami więcej) domen / serwisów. Można by je podzielić następująco:
> strona firmowa
> blog ekspercki i/lub forum
> sklep / sklepy internetowe
> strony budujące listę adresów e-mail
> strony sprzedażowe
Promując się w Internecie i offline często bardziej nam zależy np. na stronach sprzedażowych - nie na stronie firmowej. Dlaczego? Bo strona firmowa to najczęściej zbiór informacji o Twojej firmie: oferta, jakieś certyfikaty, doświadczenie, portfolio, opinie klientów, polityka prywatności i regulamin, misja, dane kontaktowe. Strona firmowa rzadko kiedy jest najlepszym źródłem zdobywania klientów. Do tego lepiej nadają się strony typu Squeeze Page (z ang. "wyciskacze"), które skupiają się na jednej akcji, na której najbardziej Ci zależy: zapisaniu na listę adresową, wykonaniu telefonu czy zakupu konkretnego produktu / usługi.
Dlaczego zrobiłem taki wstęp o rodzajach serwisów internetowych dla biznesu? Chciałem Ci pokazać, że domena firmowa nie musi (najczęściej po prostu nie może) spełniać 10 funkcji równocześnie. Strona firmowa jest Twoją bazą, wizytówką, zbiorem wszystkich najważniejszych informacji dla klientów.
Moim zdaniem, optymalnym rozwiązaniem jest nie tylko nazwa firmy w domenie. Krok dalej - domena nazwą firmy! Gdy w lipcu 2008 roku rejestrowałem działalność gospodarczą, widziałem w oczach urzędnika lekkie zdziwienie, gdy zobaczył nazwę KRZYWY.PL. Na dzień dzisiejszy nazwy firm w postaci domen stają się coraz popularniejsze, choć dalej jest to niewielki odsetek.
Pomyśl. Czy jest różnica pomiędzy nazwami: krzywy.pl i krzywy? (nie mówię tutaj o samym słowie "krzywy"; to moja ksywka od zawsze i tak "musiałem" nazwać firmę ;-) Czy gdy widzisz nazwę firmy automatycznie wiesz, że po dodaniu końcówki .pl powstanie domena, adres tej firmy? Oczywiście, że nie. A widząc krzywy.pl nie masz żadnych wątpliwości, że to domena. Te 3 znaki (kropka i peel) robią wielką różnicę.
Zatem jeśli jesteś przed założeniem firmy, bezwzględnie opracuj dla niej nazwę / domenę, zarejestruj ją (koniecznie z końcówką .pl - patrz tip#1), a następnie załóż firmę z domeną w nazwie. Już na starcie wykonasz doskonały myk marketingowy, który nic Cię przecież nie kosztuje.
Powyżej podałem przepis na doskonałe rozwiązanie dla nowopowstającej firmy. Być może nie masz tego luksusu - firma już działa i ma swoją nazwę. OK.
Generalne zasady domen firmowych można określić następująco:1) Staraj się umieścić nazwę firmy w domenie. Jeśli Twoja firma nazywa się "Marzenia Lenia", to oczywiście wykup domeny: www.marzenialenia.pl i www.marzenia-lenia.pl (możesz też wykupić rozszerzenia .com i .eu, żeby nikt Ci na tych domenach nie robił konkurencji).2) Jeśli masz firmę z ogonkami w nazwie, np. "Różowe Spódniczki", zarejestruj domeny:
> www.rozowespodniczki.pl
> www.rozowe-spodniczki.pl
> www.różowespódniczki.pl (IDN, czyli z polskimi znakami)
> www.różowe-spódniczki.pl (IDN)
Na którą z powyższych domen postawić i przekierować na nią pozostałe domeny? Hmm, akurat w tym konkretnym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Ja mimo wszystko postawiłbym na pierwszą z nich, pisaną gdzie tylko się da z dużych liter: www.RozoweSpodniczki.pl3) Jeśli domena z nazwą Twojej firmy jest już zarejestrowana, możesz spróbować odkupić tę domenę. Absolutnie nie rób czegoś takiego, co opiszę poniżej.
Powiedzmy, że Twoja firma nazywa się "Koloseum" i zajmujesz się... praniem (masz sieć pralni w Krakowie). Oczywiście domena www.koloseum.pl jest zajęta (pizzeria). Więc myślisz sobie "Muszę zarejestrować domenę z nazwą firmy!". I zastanawiasz się:
> www.koloseum.com?
> www.koloseum.eu?
> www.koloseum.com.pl?
> www.koloseum.net?
> www.koloseum.biz?
a może dodać "coś" do nazwy:
> www.ekoloseum.pl lub www.e-koloseum.pl
> www.koloseum24.pl lub www.koloseum24h.pl
a może nawet:
> www.e-koloseum24h.pl ???
Żadna z powyższych domen NIE JEST dobrym pomysłem! Czy chcesz:
> promować konkurencję? (jeśli nie masz .pl - tak właśnie czynisz)
> mieć domenę nie do zapamiętania? (www.e-koloseum.pl ???)
Co zatem zrobić w takiej sytuacji, gdy domena z nazwą Twojej firmy jest zajęta z rozszerzeniem .pl? Możesz:
> Wybrać nieco inną domenę niż nazwa firmy, np. www.kolos.pl zamiast www.koloseum.pl. Nie jest to rozwiązanie doskonałe, ale też nie najgorsze.
> Dodać "coś konkretnego" do nazwy firmy, np. www.pralniekoloseum.pl. Również nie jest to wyjście doskonałe, choć ma pewną zaletę: wiadomo, czym się zajmujesz.
> Zarejestrować domenę zupełnie inną od nazwy firmy, ale mówiącą czym się zajmujesz, np. www.pralnia.krakow.pl. Zalety: podanie branży i miasta - czyli 2 konkrety w domenie.
> Zarejestrować domenę zupełnie "z czapy" i budować na niej markę, np. www.obrotowo.pl. Brzmi idiotycznie? Hmm, faktycznie, nie jest to najlepszy wybór. Choć ma też swoje zalety: w przenośni mówi czym się zajmujesz (bęben w pralce się obraca ;-), jest krótka, bez polskich znaków, ma aliterację i aż 4 razy "o". No i jest wolna (w chwili, gdy piszę te słowa).4) Jeśli masz długą nazwę firmy, np. "Pomagamy Kochanej Polskiej Mamie", możesz:
> zarejestrować www.pomagamykochanejpolskiejmamie.pl oraz www.pomagamy-kochanej-polskiej-mamie.pl, ale nie traktować ich jako domen właściwych (które promujesz i na które / ktorą robisz przekierowania)
> opracować skrót od nazwy, np. www.pkpm.pl lub www.pokopoma.pl i tę domenę promować i traktować jako główną
> postawić na domenę z częścią nazwy firmy, np. www.pomagamy.pl, www.kochanej.pl, www.pomagamymamie.pl itp.
> wymyślić nową domenę nie związaną bezpośrednio z nazwą firmy, np. www.jednajedyna.pl - przenośnia do matki (domena wolna!).
Choć rozpisałem się dzisiaj nieco, to i tak jest to pewien skrót na temat domen firmowych. Każdy przypadek powinien być indywidualnie rozpatrywany.
Często trzeba pójść na pewien kompromis. Tak czy inaczej - zawsze jest możliwość zarejestrowania świetnej domeny firmowej. Kwestia posiedzenia nad tym przez dłuższą chwilę.
http://zdrowejagody.pl